Deployment Chrome za pomocą Intune

Post znajduje się w kategorii Intune

5 maja 2019

Długi czas temu do Intune weszła nowość, którą chciałbym dziś pokazać wam w praktyce, czyli deployment aplikacji Win32 za pomocą Intune.

W poście tym chciałbym wam pokazać w jaki sposób dodać aplikację Google Chrome w pliku *.msi do naszej organizacji w taki sposób, aby była do zainstalowania przez Company Portal.

Rozpoczynamy od ściągnięcia konwentera ze strony
https://github.com/Microsoft/Microsoft-Win32-Content-Prep-Tool i wrzucenia go do folderu, do którego przejdziemy za pomocą CMD lub Powershella. Niech to będzie dla mnie: C:\Intune.

Ściągnięty instalator – w samej paczce MSI wrzucam do C:\Intune\GoogleChrome\Installer

Tak wygląda struktura folderów – prosta i szybka. Dlatego teraz pokrótce opiszmy w jaki sposób działa Microsoft Win32 Content Prep Tool.

Jest to plik exe, który posiada trzy parametry:

  • -c, czyli folder w którym są pliki instalacyjne
  • -s, czyli nasz plik instalacyjny
  • -o, czyli nasz folder, do którego ma zostać wrzucony gotowy plik .intunewin
  • Jest dostępny jeszcze parametr -h, który wyświetla pomoc.

Także po przejściu do folderu C:\Intune komenda do spakowania Google Chrome do pliku intunewin będzie wyglądać następująco:

.\IntuneWinAppUtil.exe -c C:\Intune\GoogleChrome -s C:\Intune\GoogleChrome\Installer\GoogleChromeStandaloneEnterprise64.msi -o C:\Intune\GoogleChrome

Po kliknięciu Enter pojawi nam się pasek postępu jak i logi:

Posiadając teraz taki plik, przechodzimy do portalu Intune, Apps i rozpoczynamy od stworzenia nowej aplikacji Win32

Dodajemy plik stworzony wcześniej przez konwenter, ustawiamy niezbędne informacje i zaczyna się najlepsza zabawa.

W zakładce „Program” ustawiamy komendę instalacyjną jak i taką, która umożliwi odinstalowanie tego oprogramowania. W przypadku Chrome, zostało to automatycznie wykryte tak jak widać na screenie:

W zakładce Requirements ustawiamy dodatkowe opcje takie jak wersja systemu operacyjnego, minimalna ilość pamięci, dysku jak i jaka jest minimalna wersja systemu. Możemy ustawić również skonfigurować dodatkowe opcje o których w kolejnych postach.

Trzeba także ustawić reguły wykrywania, czy program jest poprawnie zainstalowany. Ja zrobiłem to w taki sposób, że sprawdzam czy w katalogu: %programfiles(x86)%\Google\Chrome\Application jest plik chrome.exe

Dla celów diagnostycznych możemy również ustawić informacje zwrotne, które ma zwracać instalator. W tym wypadku nie trzeba tego ruszać.

Po kliknięciu OK, aplikacja po uploadzie zostanie dodana, należy ją przypisać do grupy użytkowników i pojawi się ona w Company Portal

Po kliknięciu Install pojawi się komunikat….

I wszystko.

W ten oto sposób możemy wrzucać paczki Win32 do naszego tenanta.


Poczytaj także o:

Mikrotik - wykresy i statystyki

5 maja 2019 // Pozostałe

Monitorujemy użycie naszego łącza na domowym Mikrotiku

czytaj więcej


A może komentarz?