Windows Insider Lab for Enterprise – Olympia

Post znajduje się w kategorii Windows

24 września 2018

Jakiś czas temu przeglądając Twittera wyświetlił się tweet, który zawierał nazwę tajemniczego produktu firmy Microsoft – Olympia. Nie słyszałem o takim czymś w związku z czym postanowiłem się bliżej przyjrzeć nowemu projektowi tej firmy.

Zaciekawiony udałem się na stronę projektu, gdzie dowiedziałem się między innymi, że jest to projekt dla Windows Insiderów, którzy chcą mieć możliwość używania zaawansowanych opcji przeznaczonych dla przedsiębiorstw, np:

Oprócz tego mamy możliwość testowania wczesnych wersji oprogramowania jak i kontaktu z Inżynierami w różnych kanałach oraz przekazywanie pozytywnego i negatywnego feedbacku.

Aby dołączyć do programu wymagane jest bycie Windows Insiderem i należało wypełnić krótką ankietę, w której odpowiedziałem na kilkanaście pytań. Po jakimś czasie otrzymałem wiadomość e-mail, z informacją, że zostałem przyjęty do programu.

 

I do tych zabaw należało się przygotować.

Zacząłem od utworzenia pierwszej nowej wirtualnej maszyny z Windows 10 Professional Insider w wersji 17758 w języku en-US z dodanym kontem Microsoft Account oraz późniejszym zaktualizowaniu systemu do najnowszej obecnej wersji Insidera, czyli 17763 bez Skip Ahead do RS5.

 

Oraz drugiej, gdzie konfiguracja systemu była idealnie ta sama, lecz z dodanym tylko kontem lokalnym, gdzie była zainstalowana taka sama wersja systemu

Dlaczego? Ponieważ Olympia umożliwia dołączenie do swojego przedsiębiorstwa w dwóch modelach:

  • Jako urządzenie BYOD (Bring-Your-Own-Devide), czyli urządzenie, do którego będziemy się logować swoim kontem Outlook, ale z politykami Olympia
  • Jako urządzenie korporacyjne, czyli zamiast konta lokalnego użyjemy konto korporacyjne. W tej opcji wersja naszego Windowsa zostaje zaktualizowana z PRO do Enterprise.

Rozpocząłem od dodania drugiej maszyny do Azure AD zgodnie z tym co jest jest napisane w instrukcji: https://docs.microsoft.com/en-us/windows/deployment/update/olympia/olympia-enrollment-guidelines#set-up-azure-active-directory-joined-windows-10-device i po chwili otrzymałem komunikat z zapytaniem czy na pewno chcę dołączyć do organizacji:

W momencie pierwszego logowania następuje konfiguracja naszego urządzenia:

I po tym kroku mogłem już się logować na swoje konto.

Po skonfigurowaniu drugiej maszyny postanowiłem wrócić do pierwszej i skonfigurowałem dostęp do zasobów firmy za pomocą tego samego konta, ale dzięki temu będę mógł się logować kontem Microsoft. Polityki zadziałały od razu i otrzymałem komunikat, że należy zaszyfrować swoje urządzenie.

A z racji tego, że dla uczestników tego programu jest dostępny Office 365 w wersji E5 to w końcu będę miał możliwość zapoznania się z nową wersją Skype i dzwonieniem z telefonu komórkowego 😉

A w wolnej chwili, postaram się opisać technologie wykorzystywane w tym labie.


Poczytaj także o:

Ekosystem Ubiquiti – czyli CloudKey, Router, Switch oraz AP!

24 września 2018 // Recenzje

Ekosystem firmy Ubiquiti w praktyce - jak to się sprawdza w domu?

czytaj więcej

Amazon Echo Dot - TP-Link KASA

24 września 2018 // Alexa

Dodajemy urządzenia firmy TP-Link do Alexy

czytaj więcej


A może komentarz?