Wstępna konfiguracja vyOS na potrzeby labowania

Post znajduje się w kategorii Poradniki, Windows Server

5 kwietnia 2018

Moja ostatnia nauka koncentrowała się na Windows Server, deploymentach i ogólnej obsłudze sieci w systemach Windows. Nie chciałem tego robić na istniejącej infrastrukturze, dlatego postanowiłem na moim domowym serwerze zainstalować wirtualny router o nazwie vyOS. Jest to oprogramowanie oparte na dystrybucji Linuxa dostosowane, aby zarządzać naszą siecią. Więcej możecie przeczytać pod tym linkiem.

Ten artykuł, który właśnie czytacie jest wstępniakiem do konfiguracji naszej sieci pod Windows Server właśnie. Główne założenie jest takie, aby nasza maszyna z vyOS miała dwie karty sieciowe. Jedna, która dostarcza nam Internet od Providera nazwana WAN oraz druga, która będzie odpowiadała za zarządzanie ruchem w naszej głównej sieci nazwana LAN.

Parametry maszyny nie muszą być duże – jeden rdzeń, 512MB ramu, partycja 10GB… Oczywiście możecie do tego wykorzystać maszynę fizyczną. Jednak nie miałem takiej pod ręką, więc bawię się na wirtualnych.
Adresacja na interfejsie WAN będzie pobierana przez DHCP, natomiast na LAN postawimy nasz własny serwer DHCP, który będzie działał w klasie 192.168.11.0/24. Tak samo dla początkowej konfiguracji ustawimy, aby nasze zapytania DNS były kierowane do routera głównego albo np. do Google. W późniejszych wpisach dowiecie się w jaki sposób zmienić ustawienie, aby nasz Windows Server był serwerem DNS i DHCP dla ułatwienia naszej pracy.
Poniżej znajdziecie kompletną konfigurację.

Jak widzicie, pierwsza konfiguracja jest bardzo intuicyjna. Zamierzam poświęcić trochę więcej czasu na naukę tego systemu, bo taka wiedza może być bardzo przydatna.
Oczekujcie na kolejne wpisy związane z tym systemem!


Poczytaj także o:

Emaile z aplikacji / urządzeń do naszych skrzynek w Office365? To możliwe!

5 kwietnia 2018 // Office 365

Wysyłamy wiadomości za pomocą SMTP bez logowania do użytkowników w O365

czytaj więcej

Shared Mailbox - współdzielone konta pocztowe

5 kwietnia 2018 // Office 365

Shared Mailbox, czyli współdzielone konto pocztowe na potrzeby np. recepcji

czytaj więcej


A może komentarz?