Azure AD – dodajemy 2FA (MFA)

Post znajduje się w kategorii Azure

15 marca 2017

Cześć,
w dzisiejszym wpisie chcę poruszyć kwestię bezpieczeństwa.

Zabezpieczanie swoich kont w różnych serwisach to nie tylko hasła. Oczywiście, każde z kont powinno mieć je inne, a jeżeli już nie chcecie tak robić, to możecie ustalić jedno hasło „bazowe”, które później modyfikujecie pod daną witrynę. Nie jest to najbezpieczniejsze, ale o wiele lepsze niż posiadanie jednego lub dwóch haseł do wielu witryn w tym waszych skrzynek pocztowych oraz banków.

Jeszcze bezpieczniejszą opcją jest włączenie 2FA, czyli 2 Factor Authentication, w języku polskim popularnie zwane jest to dwustopniową weryfikacją. W jaki sposób może się to odbywać? Najpopularniejszym przykładem są kody SMS oraz z kody z aplikacji mobilnych.

Przypomnijcie sobie proszę w jaki sposób autoryzowało się przelewy w bankach. Aby takowy wykonać, należało podać jednorazowy kod, który znajdował się na karcie. W późniejszym czasie przeszliśmy na potwierdzenia przelewów za pomocą SMS, co było o wiele wygodniejszą opcją.

A jakie opcje my możemy wprowadzić dla swojej organizacji? Będziemy potrzebować nie tylko loginu oraz hasła, ale także kodu, który zostanie dla nas wygenerowany i wysłany w wiadomości tekstowej. Do wyboru mamy także możliwość otrzymania połączenia telefonicznego.

W wpisie tym chciałbym przedstawić w jaki sposób możemy uaktywnić dwustopniową weryfikację do naszych kont w Azure Active Directory. Wpis jest o wiele bardziej techniczny niż poprzednie, aczkolwiek pojawiła się szansa na wykorzystanie tego dlatego postanowiłem podzielić się z wami tą wiedzą.

Niestety, zobaczycie tylko jak włączyć MFA za pomocą wiadomości SMS i połączeń, w planach jest także uaktywnienie takich autoryzacji używając aplikacji mobilnej.

Na początek musimy zalogować się do starego portalu, którego znajdziemy pod tym adresem: https://manage.windowsazure.com/ następnie przechodzimy do naszego AD wybierając: Active Directory > nasza domena > Configure > oraz klikamy w: Manage service settings

Otworzy nam się okno, w którym konfigurujemy wszystkie niezbędne opcje. Dla mnie najważniejszą była verification options, gdzie zaznaczamy w jaki sposób możemy się uwierzytelnić. Ja pozostawiłem zaznaczone u siebie tylko dwie pierwsze opcje (SMS oraz Phone), ponieważ jak już wcześniej pisałem plany wdrożenia aplikacji są – na kiedyś.

Zaznaczyłem również opcję, aby urządzenia były uwierzytelnione przez 30 dni, dzięki tej właściwości użytkownik nie musi wpisywać codziennie kodu autoryzacyjnego.

Kolejnym krokiem, który wykonujemy jest wybranie z zakładki: users naszych „pracowników”, którym włączamy dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Włączyłem dla przykładu dla użytkownika: Marek Rolecki.

Z podstawowej konfiguracji jest to wszystko co musimy wykonać, dalsze kroki robimy z poziomu profilu danego użytkownika.

W momencie gdy Marek zaloguje się po raz pierwszy po takiej zmianie na portal.office.com ujrzy komunikat podobny do tego:

Po kliknięciu skonfiguruj je teraz Marek będzie musiał podać numer telefonu gdzie otrzymam wiadomość SMS z kodem lub rozmowę z automatem, który mu go przekaże.

W kroku drugim jest generowane hasło do aplikacji. Możecie spytać – po co? Nie wszystkie aplikacje obsługują poprawnie dwustopniową weryfikację, w takim przypadku podajemy właśnie wygenerowany ciąg znaków. Jest to także bezpieczne – jeden ciąg – jedna aplikacja. W przypadku wycieku blokujemy tylko tymczasowe hasło. Dobrą stroną jest także to, że dany program nie posiada naszych głównych danych.

Klikamy gotowe… I po chwili nasze konto jest już zweryfikowane.

Podczas kolejnego logowania (po czasie ustawionym przez nas podczas konfiguracji) Marek otrzyma komunikat, że należy zweryfikować „własność” konta. Pokazuje to poniższy komunikat.

To wszystko co musimy zrobić, aby uzyskać F2A dla kont w naszej organizacji za pomocą połączeń głosowych lub wiadomości SMS.


Poczytaj także o:

Server management tools – zarządzanie serwerami w Azure

15 marca 2017 // Azure

Wszystkie nasze serwery w jednym miejscu? Tak, to możliwe! Sprawdź jak!

czytaj więcej

Azure AD - konfigurujemy panel logowania

15 marca 2017 // Azure, Krótko

Personalizujemy ekran logowania w Azure AD

czytaj więcej


A może komentarz?